No matter where you live nature inevitably collides with civilization. In California, where I live, we get to deal with stranded coyotes, abandoned hummingbirds, injured seagulls and dolphins. In Czech the mixture is a bit different. In the fall the natural habitat rescue places get packed with different kind of animals. People mostly bring in hedgehogs because they assume there is something wrong with them. “they try to rescue them, but if they left them where they found them, the hedgehogs usually find some place to hide and survive the cold winter months”, says the founder of a local Czech rescue station. What an average Czech Joe does not know is that the hedgehog’s weight is the deciding factor as far as his health goes. If the mole weighs about 300 to 400 grams then they should survive winter no problem.
The most common injury caused to these animals is caused usually by electric cables, cars running over them or by hunters who shoot them. Most animals make it back into the wild no problem after they have spent some time in the rescue station.
In the spring most people bring baby birds that fell off their nest and that their parents lost interest in them. What people don’t know, once again, is that kestrel parents do finish feeding their younglings even if they fall off their nest. “We still nurture them to young adulthood though. We even have a little miniature take-off surface where they can learn how to fly.
The third most common group of patients are birds of pray such as tercel. However, once in a while the usual group of patients gets enriched by some unusual, non-Czech animal such as raccoons, which got let go into the woods by some irresponsible owners.
Sometimes they get in a swan or a ferret with a broken foot, who happened to get tangled into a fishing line.
CZ: Bez ohledu na to, kde zijete, priroda neustale (a nevyhnutelne) koliduje s civilizaci. U nas v Kalifornii jsou to bud ztrozkotane velryby, zabloudeni kojoti, opustena kolibri ptacatka nebo zraneni delfini a racci. V Cechach volaji o pomoc zase jine druhy zvirat. Napriklad na stanici Drosera na Bublave je necastejsim pacientem jezek. “Lide se je snazi zachranit. Ale kdyby je nechali tam, kde jsou, tak oni si vetsinou nekam zalezou a zimu preziji,” rika Tomas Smolik, zakladatel a spravce stanice. Vetsina lidi totiz nevi, ze u jezku rozhoduje vaha. Staci, kdyz vazi 300 az 400 gramu a zimu preziji.
Nejcastejsim duvodem, proc se zvirata do zachranych stanic dostavaji jsou urazy z elektrickych dratu, srazky s autem nebo postreleni od lovcu. Vetsina zviratek se ale pomoci chovatelu z nemoci vylize a jsou pusteni opet na svobodu.
Na jare lide v Cechach vozi na stanici nejcasteji ptacatka vypadla z hnizda, ze se pry o ne rodice nestaraji. Ale co vetsina techto ustaranych dorucitelu nevi je, ze rodice malych postolek je sami dokrmi i na zemi. Protoo jich zachrana stanice kazdy rok vykrmi desitky. Maji tam dokonce i malou vzletovou plochu, kde se postolky uci letat.
Treti nejpocetnejsi skupinou pacientu jsou dravci, jako jsou napriklad kanata nebo sokoli. Obcas se do skupinky ale priplete Ceske republice prazvlastni zvire jako je napriklad myval. Nezodpovedni (a znudeni) chovatele je totiz vetsinou vypusti do lesu a myvalum nezbyva nic jineho nez jist z popelnic. Take se tu casto leci nalezena fretka nebo labut se zlomenou nohou, ktere se zamotaly do rybarskeho vlasce.
Source: http://www.ceskenoviny.cz/ekologie/zpravy/pacienty-zachrannych-stanic-nejcasteji-dravci-na-podzim-jezci/556053
If you liked this post buy me a coffee! (Suggested:$3 a latte $8 for a pound) Thanks!
Ten vrabcacek vypada, ze mu je zima, chudacek! Jezci jsou super, dedecek nam vzdycky povidal pohadku, jak jezek a zajic zavodili. Aplikoval to na jejich zahradu, kde se to pry odehralo, my tu pohadku milovali a jezci samozrejme vyhrali a byli hrdinove 🙂
Vymysleny pohadky jsou nejlepsi! Mohla bys nam dat strucny obsah te pohadky? Pohadek totiz neni nikdy dost…;)
Haha, myslim, ze jsem nekde cetla podobnou pohadku, ale obsah muzu dat: Jednou v noci, zajic potkal jezka na dvorku a delal si z nej legraci, ze ma kratke nozicky a ze se jen vali. Tak jezek mu navrhl, at tedy si daji zavod. Zajic souhlasil a uz dopredu se desne smal, jak jezka porazi. Takze druhou noc se oba postavili na start na zacatku zahrady a rozbehli se. Jezek vali, co mu nozky staci, ale zajic je samozrejme rychlejsi a za chvili jezka uplne ztratil. Jake bylo prekvapeni, kdyz dorazil na konec zahrady, kde byl cil a jezek uz tam vitezne stal! Zajic byl porazen…a jak to? Jezek se domluvil s jezici a ta cekala v cili na zajice, ktery v te tme nepoznal, ze to neni ten samy jezek 🙂 Zazvonil zvonec a pohadky je konec 🙂
Muj dedecek to jeste vysperkoval tim, ze ten zavod jednou videl a slysel jeho otec, nas pradedecek, ktery rozumel reci zvirat. A take k tomu dal popisky jejich zahrady, ktera je opravdu velika, tedy kde byl ten start a kde cil, atd.
No to je teda bomba, ze pry rozumi zvireci reci! To musel bejt fakt super dedecek 🙂
Ja jsem zrovna pred nedavnem cetla velmi podobnou pohadku Hanicce; sly jsme do knihovny a ona si ji vytahla. To vite, prekladala jsem to rychle, ale ten obsah byl stejny. Akorat ze krome jezka to byla zelva. A zajic prohral, protoze neustale nekde zastavoval, odpocival, v noci spal atd…a zelva si to tapkala, pomalu ale jiste, i v noci a vubec se nezastavila, no a vyhrala 🙂
No tak to vis, my jsme byli mali a verili jsme, ze nekdo muze rozumet reci zvirat! Urcite je variaci na tuto pohadku hodne. 🙂